• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

NKÜ LİDER Ekmeklik Buğday

MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Başak rengi beyaz olup, başak yapısı kılçıklıdır. Başakları geniş ve eğik yapıya sahiptir. Bitki boyu 85-90 cm’dir. Tane yapısı kırmızıdır. Sağlam sap yapısına sahiptir. Başaklanma zamanı orta erkencidir.

TARIMSAL ÖZELLİKLERİ

Mutlak kışlık bir çeşittir. Tuzluluk ve kuraklık stresine karşı mukavemeti çok yüksektir. Toprak seçiciliği yoktur. Kardeşlenmesi iyidir, hasat olgunluğuna geldiğinde tane dökümü yapmaz. Kuruya yapılan ekim şartlarında dekara tavsiye edilen tohumluk miktarı 23-25 kg/da arasındadır. Sulu ekim şartlarında 18-20 kg/da arasındadır. Trakya, Marmara, İç Anadolu, Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi’nin karasal ikliminin hakim olduğu yerlerde yetiştiriciliği tavsiye edilir.

PATOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Kahverengi pas ve sarı pas’a karşı yüksek derecede toleranslıdır.

KALİTE ÖZELLİKLERİ

Bin tane ağırlığı 36-42 gr. Hektolitre ağırlığı 80-82 kg/hl. Protein oranı % 13-15 arasındadır. Sedimentasyon 50-70 ml. Alveograf enerji değeri 180-310 arası gelmektedir. Su absorbsiyonu % 58- 62 Un verimi % 65-75 arasındadır. Gluten 30-38 arasındadır.

26 Kasım 2016 3009 okunma
ayfaadmin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Yonca

Yonca Ayfa Tarım Yonca...

NKÜ Ergene

Morfolojik Özellikleri Başak yapı ı beyaz, orta uzun, orta ık ve kılçıklı bir çeşittir Bitki boyu 90-95 cm, ağlam aplı ve yatmaya dayanıklıdır Tane rengi kırmızı, başak...